wp_head(); ?>
Płyty stolarskie zaliczane są obok sklejki do najstarszych półfabrykatów stosowanych w przemyśle meblarskim. Płyty te posiadają podobną budowę do sklejek. Składają się one z warstwy środkowej oraz warstw zewnętrznych zwanych odłogami (fornirami).
W przeciwieństwie do sklejki płyta stolarska charakteryzuje się mniejszym ciężarem. Produkcja tego typu płyt ma głównie na celu wyrównanie naprężenia powstających pod wpływem pęcznienia i kurczenia się drewna. Dzięki temu otrzymujemy materiał o mniejszej podatności na odkształcania.
W zależności od wykorzystanego materiału płyta stolarskie dzielą się na iglaste (sosnowe, świerkowe) i liściaste (olchowe, topolowe, bukowe, brzozowe) oraz suche i wodoodporne.
Zewnętrzne warstwy w płytach stolarskich pełnych stanowią forniry o grubości 1,5 mm z drewna liściastego, natomiast wewnętrzna warstwa jest złożona ze sklejonych listew ułożonych obok siebie. Płyta stolarska występuje w grubościach od 13 mm – 38 mm.
Płyty stolarskie sprawdzają się bardzo dobrze w meblarstwie, budownictwie, przy transporcie. Powstają z nich różnorodne konstrukcje meblowe, elementy drzwi, oraz ściany boczne pojazdów. Tak szeroki zakres zastosowań wynika z ich dobrych właściwości fizycznych. Każda, oferowana płyta stolarska to doskonały materiał konstrukcyjny, który może zostać poddany obróbce.